Čo sa stane, keď si vezmete dobrého chlapca

Autor: Andrea Korkobcová | 18.2.2015 o 15:15 | (upravené 20.2.2015 o 8:10) Karma článku: 6,73 | Prečítané:  2238x

Keď sa to tak vezme, už len samotný štatút krízy vás pozýva k premýšľaniu, kde sa končí krízový stav a kde sa začína status. 

     Do zbláznenia omieľané témy. Politika, ekonomika, práca, hľadanie spôsobov, ako si naplniť vrecká alebo dušu, prípadne aj - aj. Rodina, kríza rodiny, kríza stredného veku. Zodpovednosť... Lepšie než antická tragédia.

      Kríza je perfektné miesto pre úvahy a reakcie. Ako za starých časov. Bojuj, alebo uteč. Dnešná doba k tomu ešte poskytuje neuveriteľné množstvo alternatívnych možností. Môžeme pozorovať z opodiaľ a tváriť sa, že sa nás to netýka, zahrať sa na ulitníka a ubezpečiť sa, že sa nás to absolútne nedotkne. Pracujme - do mŕtva, aby sa nás to dotklo. Obaľme sa imidžom, je nepreniknuteľný. Skúsme adrenalín, spolu s cestovaním kŕmi dušu. Robme šport, robme duchovné cvičenia. Nič? Tak hurá do mesta, dáme sa dolu. Alebo zahulíme? Ach, kto by už stál o riziko rozdvojenej osobnosti alebo iných psychologických problémov. Majme virtuálnu mileneckú aféru na Pokeci, modlime sa o odpustenie, vyberme sa na púť do Santiaga, alebo meditujme s mníchmi v Nepále. Hlavne s tým niečo robme! Neverili by ste, ako veľa ľudí vám je schopných dať aj konkrétne inštrukcie ako to robiť. A ja tu postávam na opustenom ostrovčeku v polovici priechodu pre chodcov uprostred frekventovanej rýchlostnej komunikácie a premýšľam.

     Nie je to vôbec zlé miesto. Možno sa ani neudeje žiadna dopravná nehoda zavinená nepozornosťou šoférov v dôsledku sledovania divného objektu, ktorý sa nechystá prejsť na druhú stranu. Nepredpokladám ani, že by niektoré auto v tej rýchlosti zastavilo s otázkou, či som OK. Básnické otázky nepotrebujú odpoveď. Prichádza sama, i keď niekedy o dosť neskôr, než sme čakali. Slovom, moje dievčatá sú vo veku, keď sa začínajú zaujímať o vzťahy, a ja sa zase začínam premýšľať, čo im povedať. Pomaly, ako z hmly, mi dochádza, že chcem, aby si vybrali dobre a že ich voľbu zrejme ovplyvním teraz. Žiarivým príkladom rodinného života, napríklad?

      Spoznali sme sa v jazykovej škole, hm, dobre, edukatívne. Potom sme si obaja urobili ešte vysokú. Ocko už popri tom dokonca aj pracoval. Sedí vec. Vzdelanie a peniažky. Cestovanie, turistika, šport. Super. O tom, s akým nadšením nás akceptovali naše rodiny asi nebudem hovoriť. Veď hádam vidia samé, ako to dnes je. Myslím, že zamlčím aj neprajnicu Žofku, ktorá nám vtedy bez servítky predniesla, aká je vízia nášho vzťahu na základe našich pováh. Pozreli sme sa na seba a neverbálne sme si vymenili myšlienku, či sa pozerala do zrkadla. Nie, toto im asi nepoviem. "To nemyslíš vážne, krásavica!" ozve sa vo mne hlas, ktorý pomenovala moja starká. Teraz takto titulujem okolité dámy vo svojom okolí bez ohľadu na telesný vzhľad. Niektoré potom pochybujú o mojich heterosexuálnych sklonoch a ja na to odpovedám: "ale veď ja predsa mám rada ženy..." Mimochodom, po krásavici nasledovala fluktuantka, ako vyjadrenie nespokojnosti ohľadom odchodu z môjho vtedajšieho zamestnania. Teraz, s odstupom času, si len ťažko vybavujem, aká som presne vo výberovom procese bola a aké stratégie som použila, len ešte si spomínam, ako mi jeho babka - naturalizovaná Ostraváčka v Uličskom Krivom - pri jednom lúčení povedala: "tak se měj, Andrejo, a starej se mi o teho Radka, bo to je dobrý kluk." Logicky som sa uzhodla, že som dobré dievča, veď inak by sme predsa spolu neboli.

     Chvíľami by sa mohlo zdať, že je to inak. Hlavne keď prišli problémy ohľadom detí, práce, celého života, príbytku, zdravia, viery, rodinných vzťahov a hodnôt. Pretože ony jednoducho chodia. Pretože zrejme nie nadarmo niekto skonštatoval, že život je pes. Aby sme vedeli, že on je dobrý (inteligentný, pracovitý, starostlivý, citlivý, organizovaný a metodický) chlapec a ja som dobré (pracovité, inteligentné, starostlivé, citlivé, veselé a tvorivé) dievča.

     Teraz už viem, že, nech sa stane čokoľvek, budem im vedieť bez ostychu povedať: "počúvaj, krásavica..."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

Tresty v kauze Čistý deň chýbajú

Resocializačné zariadenie v Galante vyčkáva s prevzatím rozhodnutia o akreditácii.

ŠPORT

Boháči robili detinské chyby, ale možno to bol najúžasnejší zápas sezóny

Súboj osemfinále futbalovej Ligy majstrov mal senzačný náboj a rýchle tempo.


Už ste čítali?